# 395MKP275KJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 395MKP275KJ
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/395mkp275kj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/395mkp275kj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/99/2144990-1572-1018-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 3.9 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.094" (27.80mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 310V