# 3939-48MMX55M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3939-48MMX55M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3939-48mmx55m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3939-48mmx55m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/35/15323524-3M155890-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Polyethylene over Cloth
- **Color:** Silver
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Duct Tape
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0090" (9.0 mils, 0.229mm)
- **Usage:** Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
- **Width:** 1.89" (48.00mm)