# 38WMABR50KLF20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 38WMABR50KLF20
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/38wmabr50klf20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/38wmabr50klf20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.406" x 0.177" Face (10.30mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±500ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%