# 3832510PR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3832510PR
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3832510pr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3832510pr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Panel Mount, Rear
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.70mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 250 V