# 380C12500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 380C12500
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/380c12500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/380c12500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/05/10/12051094-380C12500-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 2.000" (50.80mm)
- **Actuator Type:** Round
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** 3/8-32
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance (Ohms):** 2.5k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 312°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%