# 38-02061KST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 38-02061KST
- **Manufacturer:** Eisele Connectors
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Fittings, Couplings, and Distributors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/38-02061kst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/38-02061kst#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Connection Method:** Push-In to Cartridge
- **For Use With:** 6mm and 8mm OD Tubing
- **Material:** Reinforced Polyamide (PA)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Operating Pressure:** -13.8 ~ 206 PSI (-0.95 ~ 15 bar)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C