# 37T0231-10P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 37T0231-10P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/37t0231-10p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/37t0231-10p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.231" (5.87mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 4.22
- **Effective Length (le) mm:** 12.99
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.121" (3.07mm)
- **Inductance Factor (Al):** 2.974 µH
- **Initial Permeability (µi):** 5500
- **Material:** 37
- **Tolerance:** ±30%