# 37FB44175A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 37FB44175A-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/37fb44175a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/37fb44175a-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
- **Capacitance:** 17.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 3.160" (80.26mm)
- **Lead Spacing:** 0.813" (20.64mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.906" L x 1.906" W (73.81mm x 48.41mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 440V