# 3751H1-1-103L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3751H1-1-103L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3751h1-1-103l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3751h1-1-103l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.093" (2.36mm)
- **Actuator Length:** 0.375" (9.53mm)
- **Actuator Type:** Round
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Mounting Type:** Servo Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 10
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Hybritron®
- **Rotation:** 3600°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Turret
- **Tolerance:** ±10%