# 373-TAN-72MMX50M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 373-TAN-72MMX50M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/373-tan-72mmx50m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/373-tan-72mmx50m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/87/15328705-3M159055-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Polypropylene Film
- **Color:** Tan
- **Length:** 164' (50.0m) 54.7 yds
- **Tape Type:** Box Sealing
- **Thickness:** 0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
- **Usage:** Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
- **Width:** 2.83" (72.00mm)