# 3613C470K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3613C470K
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3613c470k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3613c470k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/02/53/A102539DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 140 mA
- **DC Resistance (DCR):** 5Ohm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±10%