# 35WR50KLFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35WR50KLFTR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35wr50klftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35wr50klftr#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.144" x 0.118" Face (3.65mm x 3.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±25%