# 35WR100KLFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35WR100KLFTR
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35wr100klftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35wr100klftr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.144" x 0.118" Face (3.65mm x 3.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±25%