# 35T0231-30P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35T0231-30P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35t0231-30p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35t0231-30p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/09/05/11090550-240-2586-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.231" (5.87mm)
- **Finish:** Parylene
- **Height:** 0.101" (2.56mm)
- **Initial Permeability (µi):** 5000
- **Tolerance:** ±20%