# 35T0135-60P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35T0135-60P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35t0135-60p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35t0135-60p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.140" (3.56mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 1.214
- **Effective Length (le) mm:** 7.619
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 9.248
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance Factor (Al):** 1.001 µH
- **Initial Permeability (µi):** 5000
- **Material:** 35
- **Tolerance:** ±20%