Part Number: 35RAPC3BHN2 Manufacturer: Conxall/Switchcraft Category: Barrel Connectors Subcategory: Audio Connectors Product URL: https://distyparts.com/product/35rapc3bhn2 RFQ URL: https://distyparts.com/product/35rapc3bhn2#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/28/48/61/2848615-SC1458-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/14/2849145-SC2403-ND.jpg Summary: 35RAPC3BHN2 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Conxall/Switchcraft and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 35RAPC3BHN2 is a audio connectors from Conxall/Switchcraft. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actual Diameter: 0.142" (3.60mm) Connector Type: Phone Jack Gender: Female Industry Recognized Mating Diameter: 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Internal Switch(s): Single Switch Mounting Type: Through Hole, Right Angle Number of Positions: 3 Conductors, 4 Contacts Shielding: Unshielded Signal Lines: Stereo (3 Conductor, TRS) Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/conxall-switchcraft Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/barrel-connectors/audio-connectors Canonical URL: https://distyparts.com/product/35rapc3bhn2