# 35RAPC3BHN2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35RAPC3BHN2
- **Manufacturer:** Conxall/Switchcraft
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35rapc3bhn2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35rapc3bhn2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/14/2849145-SC2403-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.142" (3.60mm)
- **Connector Type:** Phone Jack
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone