# 35HDSAU12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35HDSAU12
- **Manufacturer:** Conxall/Switchcraft
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35hdsau12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35hdsau12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/21/2849218-SC3825-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.140" (3.56mm)
- **Connector Type:** Phone Plug
- **Features:** Sealed, Strain Relief
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C