Part Number: 35HDNAUS Manufacturer: Conxall/Switchcraft Category: Barrel Connectors Subcategory: Audio Connectors Product URL: https://distyparts.com/product/35hdnaus RFQ URL: https://distyparts.com/product/35hdnaus#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/28/48/77/2848773-SC1450-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/17/2849173-SC2773-ND.jpg Summary: 35HDNAUS is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Conxall/Switchcraft and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 35HDNAUS is a audio connectors from Conxall/Switchcraft. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actual Diameter: 0.138" (3.50mm) Connector Type: Phone Plug Gender: Male Industry Recognized Mating Diameter: 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Internal Switch(s): Does Not Contain Switch Mounting Type: Free Hanging (In-Line) Number of Positions: 3 Conductors, 3 Contacts Shielding: Unshielded Signal Lines: Stereo (3 Conductor, TRS) Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/conxall-switchcraft Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/barrel-connectors/audio-connectors Canonical URL: https://distyparts.com/product/35hdnaus