# 35HDLSN15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35HDLSN15
- **Manufacturer:** Conxall/Switchcraft
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35hdlsn15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35hdlsn15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/22/2849224-SC3817-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.140" (3.56mm)
- **Connector Type:** Phone Plug
- **Features:** Locking, Sealed, Strain Relief
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C