# 35601R1FT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35601R1FT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35601r1ft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35601r1ft#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/44/09/A144097DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 6W
- **Resistance:** 1.1 Ω
- **Size:** 0.457" L x 0.270" W (11.60mm x 6.85mm)
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%