# 355PMB700KBP0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 355PMB700KBP0
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/355pmb700kbp0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/355pmb700kbp0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/81/2146813-1572-1167-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
- **Capacitance:** 3.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2 mΩ
- **Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 700V