# 353SB3C14CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 353SB3C14CT
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/353sb3c14ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/353sb3c14ct#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 30mA
- **Frequency:** 14.318 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 5V