# 353NB5C192R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 353NB5C192R
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/353nb5c192r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/353nb5c192r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 19.2 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 2.5V