# 35221R0JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35221R0JT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35221r0jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35221r0jt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/21/32/A121322DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%