# 35211K2FT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 35211K2FT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/35211k2ft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/35211k2ft#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/16/01/A116010DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1.2 kΩ
- **Size:** 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%