# 3520150RJT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3520150RJT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3520150rjt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3520150rjt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 150 Ω
- **Size:** 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%