# 3504G3A4K02FTDF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3504G3A4K02FTDF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3504g3a4k02ftdf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3504g3a4k02ftdf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.023" (0.58mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 6W
- **Resistance:** 4.02 kΩ
- **Size:** 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%