# 342A124-25/225-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 342A124-25/225-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/342a124-25-225-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/342a124-25-225-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/40/76/1340767-A125951-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Adhesive Coating, Fluid Resistant
- **Large Diameter Recovered:** 0.488" (12.40mm)
- **Large Diameter Supplied:** 1.060" (26.92mm)
- **Large Recovered Length:** 1.661" (42.19mm)
- **Material:** Elastomer, Semi-Rigid
- **Shell Size:** 24
- **Small Diameter Recovered:** 0.240" (6.10mm)
- **Small Diameter Supplied:** 0.520" (13.21mm)
- **Small Recovered Length:** 1.681" (42.70mm)
- **Total Length Recovered:** 3.539" (89.89mm)