# 33T0231-00P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 33T0231-00P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/33t0231-00p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/33t0231-00p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.231" (5.87mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 2.06
- **Effective Length (le) mm:** 13.03
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.061" (1.55mm)
- **Inductance Factor (Al):** 454 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2700
- **Material:** 33
- **Tolerance:** ±20%