# 33T0157-900
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 33T0157-900
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/33t0157-900
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/33t0157-900#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.157" (4.00mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.270" (6.85mm)
- **Inductance Factor (Al):** 2.172 µH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Material:** 33
- **Tolerance:** ±30%