# 33N0525-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 33N0525-500
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/33n0525-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/33n0525-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Multi-Hole (2)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.406" (10.30mm)
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Length:** 0.525" (13.34mm)
- **Material:** 33
- **Width:** 0.295" (7.49mm)