Part Number: 3386X-1-501LF Manufacturer: Bourns Category: Potentiometers, Variable Resistors Subcategory: Trimmer Potentiometers Product URL: https://distyparts.com/product/3386x-1-501lf RFQ URL: https://distyparts.com/product/3386x-1-501lf#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/98/60/10986013-3386F-KIT-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/13/12061361-3386X-1-471LF-ND.jpg Summary: 3386X-1-501LF is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Bourns and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 3386X-1-501LF is a trimmer potentiometers from Bourns. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Adjustment Type: Side Adjustment Mounting Type: Through Hole Number of Turns: 1 Power (Watts): 0.5W, 1/2W Resistance: 500 Ω Resistive Material: Cermet Size: Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm) Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Termination Style: PC Pins Tolerance: ±10% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/bourns Category Page: https://distyparts.com/category/potentiometers-variable-resistors/trimmer-potentiometers Canonical URL: https://distyparts.com/product/3386x-1-501lf