# 3385-20-1-0500-002-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3385-20-1-0500-002-1-TS
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3385-20-1-0500-002-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3385-20-1-0500-002-1-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 21/0.0071"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.073" (1.85mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyethylene (XLPE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.015" (0.38mm)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** 25.00' (7.62m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 3385
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 20 AWG