# 3366U-1-100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3366U-1-100A
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3366u-1-100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3366u-1-100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** Square - 0.252" x 0.252" Face (6.40mm x 6.40mm)