# 3362S-1-105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3362S-1-105
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3362s-1-105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3362s-1-105#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%