# 3361S-1-500GLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3361S-1-500GLF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3361s-1-500glf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3361s-1-500glf#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%