# 335PHB600K2H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 335PHB600K2H
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/335phb600k2h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/335phb600k2h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.2 mΩ
- **Height:** 1.457" (37.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 600V