# 334HC6102K4TM6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 334HC6102K4TM6
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/334hc6102k4tm6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/334hc6102k4tm6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/15/2153153-1572-1582-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1 mΩ
- **Height:** 1.193" (30.30mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.362" L x 2.362" W (60.00mm x 60.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)