# 3345W-1-200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3345W-1-200
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3345w-1-200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3345w-1-200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.525" x 0.450" Face (13.34mm x 11.43mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%