# 333MWS402KJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 333MWS402KJ
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/333mws402kj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/333mws402kj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.03 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.866" Dia x 1.339" L (22.00mm x 34.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 4000V (4kV)