# 3329H-1-224
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3329H-1-224
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3329h-1-224
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3329h-1-224#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 220 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.250" Dia (6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%