# 3319P-1-101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3319P-1-101
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3319p-1-101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3319p-1-101#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Rectangular - 0.433" x 0.354" Face (11.00mm x 9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±25%