# 3318S-1-501A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3318S-1-501A
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3318s-1-501a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3318s-1-501a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 500 Ω
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Rectangular - 0.272" x 0.256" Face (6.90mm x 6.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%