# 3318F-1-102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3318F-1-102
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3318f-1-102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3318f-1-102#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/07/78/12077842-3318F-102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Rectangular - 0.264" x 0.252" Face (6.70mm x 6.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±30%