# 3314Z-GA4-103E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3314Z-GA4-103E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3314z-ga4-103e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3314z-ga4-103e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/14/Z-/3314Z-103EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.219" x 0.197" Face (5.56mm x 5.01mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%