# 3314R-1-104E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3314R-1-104E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3314r-1-104e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3314r-1-104e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Bottom Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%