# 3314G-2-105E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3314G-2-105E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3314g-2-105e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3314g-2-105e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/14/G-/3314G-2-105EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%