# 3313S-1-253E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3313S-1-253E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3313s-1-253e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3313s-1-253e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/13/S-/3313S-1-501EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 25 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.142" x 0.159" Face (3.61mm x 4.05mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%