# 3310C-025-103L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3310C-025-103L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3310c-025-103l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3310c-025-103l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.125" (3.18mm)
- **Actuator Length:** 0.220" (5.59mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Features:** Sealed
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%